Autor Tema: Gliste  (Pročitano 4040 puta)

Van mreže Maricuj

• Jr. Member
  • **
  • Pol: Žena
    • Pogledaj profil
    • Imejl
Gliste
« poslato: 09 Mart, 2011, 04:44:12 »
Zanima me da li nece naskoditi macki ako joj se da tableta ili nesto protiv glista ukoliko se ne zna da li ih ima..? jer moje mace od 4 meseca je mrsavo i previse jede pa sumnjam na gliste... a volela bih da dam i ostalima za svaki slucaj...

Van mreže netbre

• Administrator
  • Hero Member
  • Pol: Muškarac
    • Pogledaj profil
    • NETBRE ANIMALS
Odg: Gliste
« Odgovor #1 poslato: 09 Mart, 2011, 05:20:11 »
Mačke se već radjaju sa parazitima, zato nema dileme da li treba ili ne.
Prvo čišćenje ide već sa tri nedelje starosti posle sa deset nedelja i to "Banminth pastom" koja je pogodna za mačiće.
Inače mačkama se daje preventivno tableta na 3 meseca, ukoliko ima parazite daje se odmah i posle dve nedelje ponovo. Neke mačke su sklonije parazitima pa mora češće da se daje.
Treba uvek zagledati stolicu mačke kada vrši nuždu, paraziti izgledaju kao beli štapići dužine 3-5mm...ukoliko se malo bolje zagledaš videćeš da su to crvići koji mrdaju. Čim ih ima u izmetu mačke znači da ih ima dosta, mačka može i da povrati žive gliste ukoliko je invazija.
Paraziti mogu da izazovu brojne probleme od krvave stolice do toga da se nadju u plućima.

Preporučujem "Cestal" tabletu, dobre su i "prazinon", "pratel", "drontal"...ne kupovati jeftine tablete jer nisu efikasne i ne pokrivaju sve parazite.

Tableta mora da bude za mačke i treba biti slika na njoj, daje se prema telesnoj masi. Tableta je u većini slučajeva za 4kg mase.

Znači uzmeš 1/4 ili 1/2 tablete Cestal....staviš u komad mesa da se ne vidi...veličine 1 zalogaja.
Mlade mačke halapljivo jedu pa može taj metod.
Nije lako dati tabletu jer mačke namirišu hemiju i neće da jedu.

Drugi način je da zdrobiš tabletu u prah i dobro umešaš u paštetu da se ne oseti miris....dati kad je mačka gladna...da ne filozofira mnogo i miriše..

Treći način je veterinarski i pogodan je za odrasle mačke koje ne možeš tako lako nasamariti:
Gurneš prst u usta i silom otvoriš, gurneš tabletu i podigneš istovremeno glavu blago uvis...ukoliko je progutala ona će se oblizati....ukoliko ne izbaciće je...a ti ćeš se nervirati i juriti je po kući govoreći kako si je skupo platila i da mora da pojede. ~32

Dakle veština i praksa je u pitanju....ja sam nedavno prešao na veterinarski način.

Van mreže Maricuj

• Jr. Member
  • **
    • Pogledaj profil
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: 09 Mart, 2011, 05:37:52 »
Hvala na odgovoru... ovo malo nece ni osetiti, pojesce to sa hranom samo tako, a za odrasele cu videti vec :D

Van mreže Maricuj

• Jr. Member
  • **
    • Pogledaj profil
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 22 Mart, 2011, 02:23:25 »
Ovo moje halapljivo mace je povracalo vise puta nocas, pa bih mu dala nesto da mu bude bolje, recite mi sta je najbolje...? mada verovatno i nije nesto opasno, ali za svaki slucaj..

Van mreže netbre

• Administrator
  • Hero Member
    • Pogledaj profil
    • NETBRE ANIMALS
« Odgovor #4 poslato: 22 Mart, 2011, 02:31:26 »
Ne može se pouzdanoi reći šta je uzrok povraćanja, odnosno da li je pokvarilo stomak ili je neka teža bolest...
Nemoj ga hraniti mnogo kad povraća, možeš u apoteci kupiti "medicinski ugalj"...to se daje kod trovanja i proliva...
Tableta se rastvori u malo vode 1/2 čaše npr. i putem šprica u usta nekoliko gutljaja da popije.
Da li je mače vakcinisano...ako nije to obavezno uradi kad bude zdravo.

Van mreže sale

• Newbie
  • *
    • Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: 01 Avgust, 2011, 04:20:46 »
vec sam ostavio poruku....al ja se izvinjavam razumite me :D imam macka starog oko 2 meseca ,pre dva dana poceo je da povraca tj da "bljucka" belu penu,i dosta mu je oslabio apetit skoro da ga nije ni imao ...zabrinuo sam se ,al je vec treceg dana krenuo malo da jede,tog treceg dana uvece se ispovracao ponovo nesto zuckasto i glistu dugacku oko 3,4 cm ...sta da radim osim da idem kod veterinara! koje tablete da uzmem koliko i kako da mu dajem tablete,kako se one zovu,i posle koliko da ga vakcinisem ,jer to nisam uradio !?!? hitan odgovor ! unapred HVALA !

Van mreže netbre

• Administrator
  • Hero Member
    • Pogledaj profil
    • NETBRE ANIMALS
« Odgovor #6 poslato: 25 Avgust, 2011, 11:59:27 »
Mače obavezno vakciniši, način davanje tablete i druge stvari imaš na našoj web strani:
http://www.netbre.info/animals/asc/savetimacke.html

Share this topic...
In a forum
(BBCode)
In a site/blog
(HTML)